به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


عملکرد دستگاه‌های فرهنگی ضد فرهنگ انتظار است

حسن رحیمی روشن در گفتگو با آوای سیدجمال مطرح کرد؛
عملکرد دستگاه‌های فرهنگی ضد فرهنگ انتظار است
عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه انتظار یعنى قانع نشدن و قبول نكردن وضع موجودِ زندگى انسان و تلاش براى رسیدن به وضع مطلوب، می‌گوید: متأسفانه دستگاه‌های فرهنگی نه‌تنها در شناساندن امام زمان(عج) کم‌کاری دارند بلکه در مواردی عملکرد آن‌ها ضد فرهنگ انتظار است.

به گزارش خبرنگار؛ آوای سیدجمال آغاز امامت حضرت بقیه‌الله(ع) فرصتی شد تا با یکی از کارشناسان امور فرهنگی استان و عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا به گفت‌وگو بنشینیم؛

 

✍ آقای رحیمی روشن بفرمائید که با توجه به اینکه روز نهم ربیع‌الاول به نام آغاز امامت حضرت ولی‌عصر(عج) هست، توضیحی کوتاه در این خصوص بفرمایید؟

 

 آغاز امامت ولی‌عصر(عج) مصادف با نهم ربیع‌الاول است؛ با شهادت امام حسن(ع) فرزند بزرگوار ایشان که بنا بر اقوال و روایات سن اندکی نیز داشته است منصب امامت را عهده‌دار شد اما ازآنجاکه مشیت الهی بر این قرارگرفته بود که از انظار پنهان باشند، از بدو آغاز امامت در سال 260 ه ق از دیده پنهان بود و در این مدت که دوران نیابت خاصه دانسته می‌شود چهار نفر  به نام‌های عثمان بن سعید؛ محمد بن عثمان؛ حسین بن روح نوبختی؛ علی بن محمد سمری، به ترتیب نیابت امام(عج) را به عهده داشتند. دوران نیابت خاص در سال 329 ه ق پایان یافت و دوران غیبت کبرا آغاز شد.

 

✍ امامت نماد و نشانه چیست؟

  بر اساس باور تشیع امامت منصبی الهی و استمرار نبوت است. واژه « امام » دو معنی عام و خاص دارد معنیب خاص آن مخصوص 12 نفر امامان شیعه است که از جانب خداوند البته به‌واسطه پیامبر (ص)به امامت منصوب‌شده‌اند. و حجت خداوند در زمین می‌باشند. و زمین هیچ‌گاه از حجت خدا خالی نخواهد بود و اکنون‌که در عصر غیبت به سر می‌بریم امام(ع) گرچه ازنظرها پنهان است اما عالم از وجود او منتفع می‌گردد.معنی عام «امام » مساوی با «رهبر» در فارسی است و هر رهبری را می‌توان امام به معنی عام آن نامید.

 

✍اینکه امروز وظیفه هر مسلمانی در دوره غیبت حضرت مهدی چیست؟

 بر اساس باورها و اعتقادات شیعیان علت غیبت امام(ع) خود مردم هستند. به قول حافظ: تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز!

 

✍برای ظهور ایشان باید چگونه بود؟

وظیفه مسلمان منتظِر امام، خودسازی و آمادگی برای ظهور امام است.البته خودسازی نه به معنی گوشه‌نشینی بلکه به معنی خودسازی و دیگر سازی و جامعه سازی است به‌نحوی‌که امکان ظهور امام حق وجود داشت باشد.ازاین‌رو وظیفه امت اسلامی تشکیل جامعه اسلامی برای زمینه‌سازی ظهور امام عصر است.

 

✍چه مقدماتی باید برای ظهور ایشان فراهم شود؟

همان‌گونه که اشاره کردم تشکیل نظام اسلامی وظیفه اصلی برای ظهور است. توجه داشته باشیم که حتی امام «معصوم»(ع)بر اساس واقعیات اجتماعی اقدام می‌کند قرار بر این نبوده و نیست که امام مثلاً باکار خارق‌العاده مانند معجزه جامعه را تغییر دهد . ازاین‌رو است که تا واقعیات میدانی جامعه اسلامی ایجاب نکند ظهور رخ نخواهد داد. به‌عبارت‌دیگر همان دلایلی که به غیبت امام منجر شده همان‌ها نیز باعث استمرار غیبت است .

 

✍ به انتظار فرج از دیدگاه رهبری بپردازید؟

 رهبر انقلاب اسلامی  معتقد است انتظار فرج یعنى قبول نكردن و رد كردن آن وضعیتى كه براثر جهالت انسان‌ها، براثر اغراض بشر بر زندگى انسانیت حاكم شده است.انتظار یعنى قانع نشدن، قبول نكردن وضع موجودِ زندگى انسان و تلاش براى رسیدن به وضع مطلوب، كه مسلّم است این وضع مطلوب با دست قدرتمند ولى خدا، حضرت حجت‌بن ‌الحسن، مهدى صاحب زمان (عج) تحقق پیدا خواهد كرد.  ایشان باور دارد ما باید خود را به‌عنوان یك سرباز، به‌عنوان انسانى كه حاضر است براى آن‌چنان شرایطی مجاهدت كند، آماده كنیم.

 

رهبر انقلاب باور دارد انتظار فرج معنایش این نیست كه انسان بنشیند، دست به هیچ كارى نزند، هیچ اصلاحى را وجهه‌ى همت خود نكند، صرفاً دل‌خوش كند به اینكه ما منتظر امام زمان هستیم؛ به باور ایشان یکی از مقدمات  ظهور امام(ع) تشكیل نظام جمهوری اسلامی است

 

 رهبر انقلاب  هر اقدامى در جهت استقرار عدالت، را  یک‌قدم به سمت آن هدف اصلی می‌داند. از نظر ایشان انتظار حركت است؛ انتظار سكون نیست؛ انتظار رها كردن و نشستن براى اینكه كار به‌خودی‌خود صورت بگیرد، نیست.

 

✍ آیا انطور که باید به مسئله انتظار و فرج ایشان پرداخته شده؟

 به‌طور خلاصه و کلی عرض کنم متأسفانه جواب منفی است، وضع فرهنگ عمومی جامعه ما خوب نیست و به‌تبع آن اخلاق ، وجدان کاری، فرهنگ سیاسی، سبک زندگی و فرهنگ چگونگی مصرف و... تحت‌الشعاع فرهنگ عمومی وضع مطلوبی ندارد.

 

✍ آیا دستگاه‌های فرهنگی برای شناخت بیشتر امام زمان برنامه‌هایی داشته‌اند؟

 

دستگاه‌های فرهنگی ما نیز در این زمینه نه‌تنها کم‌کاری دارند بلکه در مواردی عملکرد آن‌ها ضد فرهنگ انتظار است. البته در مقام ذکر نقطه‌ضعف‌ها عرض می‌کنم ولی اگر از نگاه مثبت سخن بگوییم نقاط قوت فراوانی نیز وجود دارد اما هنوز بافرهنگ اصیل اسلامی و شیعه منتظر فاصله دارد.

 

✍ از فرصتی که در اختیارما گذاشتید تشکر می‌کنیم.منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است